В сърцето на Родопите по НП "Иновации в действие"

В сърцето на Родопите по НП "Иновации в действие"

В сърцето на Родопите по НП "Иновации в действие"

За учебната 2021/2022 година в иновативното училище в гр. Смолян, се осъществява прием в профил “Хуманитарни науки” с интензивно изучаване на английски език.

Училище „Св. Св. Кирил и Методий” е модерно средно училище, което осигурява образователна среда за качествено и достъпно образование чрез съчетаване на националните традиции и европейските измерения, като развива индивидуалните способности на всеки.

Проектните дейности играят важна роля при изграждането на знания, умения и компетенции на ученици и учители. Проектите дават прекрасна възможност за развитието на иновативни педагогически практики и инструменти в сферата на училищното образование и насърчаване на междукултурното разбирателство и изучаването на чужди езици. Интегриране на проектно-базирания подход в учебния процес генерира положителни и дълготрайни въздействия върху ученици и учители.

От началото на 2014 година e -Twinning /общност на училищата в Европа/ е част от новата европейска програма за образование, обучение, младеж и спорт „Еразъм+”. По тази програма след проведен конкурс са избрани да се квалифицират извън страната и учители от СУ „Св. Св. Кирил и Методий - град Смолян.

Директорът, г-жа Росица Шехова, и зам.-директорът, г-жа Сийка Вакева, презентираха двугодишния опит на иновацията „Интегрирано обучение за комплексно и функционално усвояване на знания и придобиване на умения“, реализирана от СУ „Св. св. Кирил и Методий“. Бе представен планът за иновации на училището. Гостите изгледаха филма за училището. Проведе се дискусия. Директорът, г-жа Росица Шехова, и заместник-директорът, г-жа Сийка Вакева, представиха пред партньорите дейности по национални проекти и програми, по които работи училището. Гостите имаха възможност да се запознаят с осъществени проекти по Еразъм+ и e-Twinning.

Гостуващите партньори наблюдаваха интердисциплинарни иновативни уроци на тема „Звук и слух“– Физика и астрономия, Музика, Информационни технологии в VII„а“ клас; „Пиша правилно“ – Български език и логопедична работа във II„б“ клас; интегриран урок по самоподготовка ПИГ във II „а“, „б“ и „в“ клас на тема „Седмица, месец, година“ – Математика, Околен свят и Литература.

Учениците от училищата партньори се срещнаха с представители на Ученическия съвет към СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и се запознаха с дейностите в училище. В ателие екипно изработиха гривни на приятелството. Ученическият съвет към СУ "Св. св. Кирил и Методий" изненада новите си приятели с едно готварско предизвикателство - приготвянето на традиционен родопски пататник. С любезната помощ на готвачките към училищния стол учениците приготвиха вкусното родопско ястие, след което се събраха заедно около трапезата, за да дегустират и да разкажат за типичните ястия на своя роден край. На раздяла представителите на ученическия съвет изпратиха своите приятели със символични подаръци и пожелания за бъдещи нови срещи.

Учителите и учениците на нашето училище, които участваха в проекта, посетиха Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ и се насладиха на експозициите в залите и звука на чановете. Имаха и един хубав урок по родолюбие като разгледаха многобройните зали, в които са подредени различни по тематика експозиции обособени в два основни раздела, Археология – „Праистория“, „Траки”, „Средновековие” и Етнография – „Традиционни занаяти”, „Родопска архитектура”, „Традиции“ и „Съвременност”.

В трите поредни дни чрез работни срещи и неформални разговори, участниците обмениха впечатления и идеи, и коментираха възможностите и предизвикателствата, които поставят пред училищата образователните иновации.

Основната цел е да се повиши качеството на образователния процес чрез увеличаване на интерактивността и активното участие на учениците посредством иновативни педагогически методи, както и повишаване на мотивацията и интереса на учениците към ученето, подобряване на академичните резултати, повишаване на творческата активност на учениците и педагозите.

Създадените контакти, сътрудничеството и обмяната на опит между трите училища са добро начало за бъдеща съвместна работа.

Партньорите по мобилността останаха вдъхновени от нови идеи за реализиране на бъдещи съвместни дейности и изразиха благодарност за споделените успешни практики.

 


Споделете

~ ~ ~ ~