Изнесен открит урок по изобразително изкуство с учениците от 3.а клас

Изнесен открит урок по изобразително изкуство с учениците от 3.а клас

Изнесен открит урок по изобразително изкуство с учениците от 3.а клас

Децата попадат в приказния свят на изкуството и цветовете. Впечатлени са от експозицията - “Пейзажна живопис” с акрилни платна, рисувани на пленери на Костенския водопад и Черковището - емблематични места от нашия роден край. Коментираме видовете и жанровете в изобразителното изкуство.  
Урокът продължава с кръстословица.  Припомняме изучените през годината основни понятия: композиция и стилизация, симетрия, орнаменти  и ритъм. Следват приложните изкуства - керамика, текстил, дърворезба. Стигаме до народните занаяти  и творчество, обредите и обичаите. С възхищение разказваме за  красотата на народнити носии, шевици и килими, резбованите тавани. 
Сред верните отговори откриваме търсения от нас главен герой за пролетната ни приказка. Той грейва на вратлетата на учениците, като награда за положения в часовете труд. Писаното яйчице от село Костенец… 
Вече сме готови да разгледаме и другата експозиция: “Писани витражи“ с характерните „шарове“, използвани при изписването на костенските яйца с восък.
Научаваме какво е витраж и техниката за рисуване върху стъкло, за оловната лента и специалните  бои. 
Завъртаме всичко около яйцето… Началото и краят, вечният кръговрат в природата. В него откриваме стилизирани форми, симетрия, орнаменти и ритъм, чудните шарки на шевицата и геометричните фигури. Сякаш писаното яйце е побрало цялото учебно съдържание – една чудна композиция, красота и хармония. 
От тук започва приказката за обичаите, за Лазаровден и Цветница, празници, на които се пишат яйцата. Пленени сме от въображението и творческана дарба на костенчанката. С гордост установяваме, че писането на яйца е стара традиция за село Костенец. Научаваме, че изписването на орнаментите - шевици, цветя, геометрични фигури ставало с помощта на разтопен восък, нанасян върху яйцето с метална тръбичка /писалка/. Разбираме,че яйцата се изписват с восък още сурови и се потапят в зелева чорба за да “хване” боята. След това се поставят в багрилния червен разтвор и едновременно с боядисването, се сваряват. Третокласниците се запознават с цялата технология - от суровото яйце до  “светналите” бели шарки на червен фон. 
Урокът завършва с подаръци - тематични картинки за оцветяване, където цветовете отговарят на частите на речта.
Реализирал урока: Стефка Ибришимова - преподавател по изобразително изкуство;
Представен  пред г-жа Ангелина Пергелова - директор на ОУ “Константин Костенечки” и г-жа Павлина Змиярова - класен ръководител на 3.а клас.


Споделете

~ ~ ~ ~